Rosnąca świadomość użytkowników oraz zmieniające się i coraz bardziej rygorystyczne przepisy sprawiają, że poszukujemy wydajnych, oszczędnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Jednym z rekomendowanych przez ekspertów wyborów jest kocioł na pellet. Odpowiednio dobrany zapewni Ci pożądany komfort cieplny, wygodę użytkowania oraz oszczędności. Sprawdźmy, ile kosztuje ogrzewanie nieruchomości tym źródłem ciepła i czy to się w ogóle opłaca?

Co przemawia za zakupem kotła na pellet?

Nowoczesne kotły na pellet spełniają rygorystyczne normy środowiskowe, dzięki czemu ich użytkowanie jest zgodne z polityką unijną. To bardzo ważne, ponieważ zakup nieodpowiedniego źródła ciepła może skutkować koniecznością jego wymiany już po kilku latach, co negatywnie wpływa na domowy budżet. Przy wysokiej jakości piecach na pellet znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) nie ma takiego ryzyka. Za inwestycją w te urządzenia przemawiają jeszcze takie aspekty jak:

  • wysoka wydajność energetyczna;
  • prosta i wygodna obsługa;
  • możliwość pozyskania dofinansowania na zakup;
  • optymalizacja kosztów ogrzewania. 

Te dwa ostatnie aspekty wpływają bezpośrednio na opłacalność całej inwestycji i koszty użytkowania kotła. Skupimy się na nich w dalszej części artykułu. 

Ile kosztuje ogrzewanie nieruchomości kotłem na pellet?

Zaawansowane technologicznie urządzenia charakteryzują się lepszym wykorzystaniem paliwa. W praktyce oznacza to, że do wygenerowania większej ilości ciepła, potrzebują mniejszej ilości pelletu. Przekłada się to na koszty eksploatacji systemu. Pod względem tego kryterium kotły na pellet plasują się w czołówce rozwiązań dostępnych na rynku. Wpływ na realne koszty mają takie aspekty jak:

  • aktualna cena pelletu na rynku;
  • zapotrzebowanie energetyczne budynku zależne od jego kubatury oraz jakości termoizolacji. 

Szacunkowe koszty ogrzewania domu jednorodzinnego przy cenie pelletu na średnim poziomie 1800 PLN brutto za tonę prezentują się następująco:

  • domy jednorodzinne o powierzchni 100 m2 – 3000-5500 PLN / rocznie;
  • domy jednorodzinne o powierzchni 150 m2 – 4500-8300 PLN / rocznie. 

Powyższe kalkulacje mają zastosowanie przy standardowym użytkowaniu kotła. Niższe koszty dotyczą budynków o dobrej jakości izolacji, a wyższe nieruchomości ze słabą izolacją lub jej brakiem. Warto pamiętać o tym, że wykonanie podstawowych prac termomodernizacyjnych korzystnie wpłynie na oszczędności związane z ogrzewaniem.

Zmniejszenie wkładu własnego w ramach dofinansowania

Wpływ na opłacalność inwestycji w kocioł na pellet ma również możliwość pozyskania dofinansowania na jego zakup. Ciekawą propozycją jest Program Czyste Powietrze. W jego ramach można pozyskać od 9100 PLN do 20400 PL dofinansowania na zakup źródła ciepła, które znajduje się liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Pozwala to na redukcję wkładu własnego i pozwala jeszcze większej liczbie osób na montaż wysokiej jakości kotła na pellet. 

Urządzenia spełniające wymogi Programu Czyste Powietrze znajdziesz w Vosti. Specjaliści tej firmy pomogą Ci w doborze optymalne kotła na pellet, a także poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny, w tym m.in. przez pozyskanie dofinansowania. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z ekspertem Vosti.