Panele słoneczne budzą duże zainteresowanie wśród osób, które szukają oszczędności. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne doskonale są w stanie służyć w tym pomocą. Wiele osób jednak jest ciekawych tego, czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu. Czas znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Instalacja on-grid

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wyróżnić dwie podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Jedna z nich to on-grid. Wyróżnia się tym, że podłączona jest ona do sieci publicznej. Pobiera ona energię prosto z promieni słonecznych. Jeżeli dojdzie do wyprodukowania nadwyżek energii, to jest ona właśnie oddawana do sieci publicznej. Istnieje możliwość odzyskania tych nadwyżek, w wymiarze 70% albo 80% w zależności od mocy fotowoltaiki. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku braku prądu w sieci publicznej, cała instalacja fotowoltaiczna przestanie działać. Skoro nie będzie głównego zasilania, nic nie będzie w stanie działać. Wiele osób uważa za wadę ten fakt, że energia w żaden sposób nie jest kumulowana. Jest ona wykorzystywana na bieżąco, więc nie ma mowy o powstaniu trybu awaryjnego, jeżeli nie będzie prądu. Problem jednak nie jest tak duży, jeżeli weźmie się pod uwagę instalacje, jakie montowane są w dużych miastach, gdzie brak prądu jest sytuacją rzadko spotykaną.

Instalacja off-grid

Kolejnym rodzajem jest instalacja off-grid. Jest ona nieco droższa, ponieważ pozwala na kumulację energii. Wyróżnia się ona tym, że nie jest ona podłączona do sieci energetycznej. Można być jednak pewnym tego, że będzie można liczyć na stałe zasilanie poszczególnych urządzeń, jakie mogą znaleźć się w domach, w firmach, a także w wielu innych instytucjach, jakie korzystają także z takich rozwiązań. W składzie takiej instalacji można znaleźć moduły słoneczne i inwerter – podobnie jak w przypadku on-grid. Najważniejsze jest jednak to, że rozwiązanie off-grid wyposażone jest w dodatkowe akumulatory, dzięki którym możliwe jest gromadzenie energii. To właśnie dzięki nim, nawet jeżeli dojdzie do awarii prądu, nie trzeba będzie przejmować się niczym. Cała instalacja będzie wciąż działać. Jest ona droższa, ale jest w stanie zapewnić użytkownikom całkowitą niezależność.

Instalacja hybrydowa

To trzecie rozwiązanie, jakie aktualnie dostępne jest na rynku. Jak łatwo się domyślić, jest to połączenie dwóch poprzednich propozycji, jakie zostało opracowane głównie z myślą o gospodarstwach rolnych i firmach. Jednak koszty związane z fotowoltaiczną instalacją hybrydową, są bardzo duże. Dlatego też jest to rozwiązanie, które nie cieszy się dużą popularnością.

Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu instalacje należy dopasować zgodnie z indywidualnymi potrzebami dla każdego budynku.