Jak oszczędzać na rachunkach za energię?

Oszczędzanie energii elektrycznej jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze rachunki, ale także mniejszy wpływ na środowisko.

Korzystanie ze światła dziennego

Oczywiście, jeśli ktoś sposobów na oszczędzanie prądu w domu, najłatwiej jest mądrze korzystać ze światła słonecznego. Warto zorganizować swoją przestrzeń domową tak, aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne w ciągu dnia. Unikać należy grubych zasłon i firanek, a zamiast tego warto wybrać rolety rzymskie, które pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Wziąć też pod uwagę należy aranżację wnętrz. Jeśli pracuje się na komputerze w domu, warto umieścić biurko blisko okna. Zapewnia to więcej światła w miejscu pracy. Można również lepiej zaplanować swoją pracę. Dla tych, którzy potrzebują światła, warto wykonywać wymagające światła prace w pierwszej połowie dnia, gdy dostępne jest naturalne światło.

Wymiana żarówek na energooszczędne

Kolejnym sposobem dla osób chcących oszczędzać prąd jest wymiana żarówki na taką, która zużywa mniej prądu. Żarówki energooszczędne nieco droższe od żarówek tradycyjnych, jednak w czasem mogą okazać się dużo lepszym ekonomicznie rozwiązaniem, ponieważ zużywają mniej energii. Jeśli ktoś chce zdecydować się na ten krok, najpierw warto dowiedzieć się, jakie żarówki ma się już w swoim domu i ustalić czy wszystkie z nich wymagają takiej wymiany. Może to być duża inwestycja, ale nie warto się tym martwić, ponieważ nie zawsze trzeba od razu wymienić wszystkie żarówki. Rozpocząć wymianę żarówek można tam, gdzie światła używa się najczęściej.

Korzystanie tylko z zapełnionej pralki lub zmywarki

Innym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej jest optymalne wykorzystanie urządzeń. Wszystko zaczyna się od wyboru sprzętu RTV i AGD do domu. Jeśli w rodzinie tylko dwie osoby to nie warto kupować dużej pralki, ani zmywarki. Jednak możliwa jest również sytuacja odwrotna. Dla sześcioosobowej rodziny mała 45-litrowa zmywarka zapełnia się po jednym obiedzie. Jeżeli posiada się już takie urządzenie pamiętać należy aby nie robić tzw. “pustego przebiegu”, czyli nie włączać urządzenia dopóki nie zapełni się ono do końca. Wybierając sprzęt AGD, warto również zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Zakup urządzeń energooszczędnych zmniejszy zużycie energii i obniży rachunki za media.

Gotowanie pod przykrywką

Dla tych, którzy korzystają w kuchni z piekarników elektrycznych lub kuchenek indukcyjnych, istnieje inny sposób na oszczędzanie prądu. Warto wyposażyć swoje garnki w komplet przykrywek, co pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii, którą zużywa się do przygotowywania posiłków.