Fotowoltaika – ile kw dla domu jednorodzinnego?
Fotowoltaika od kilku jest niezwykle popularnym, a przy tym oszczędnym rozwiązaniem dla wielu domów jednorodzinnych. Przed instalacją trzeba jednak zastanowić się nad prawidłowym doborem mocy, który uzależniony jest od potrzeb mieszkańców i rodzaju instalacji.
Wybór paneli fotowoltaicznych dla domu
Oczekuje się, że wysokiej jakości panele fotowoltaiczne obecnej generacji będą miały żywotność 40–50 lat. Instalując w domu instalację fotowoltaiczną, warto wybrać moduły najwyższej jakości, które technicznie mają bardzo długą gwarancję trwałości. Dodatkowo regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych zwiększa efektywność o około 14%. Jednak ze względu na częste opady deszczu paneli w polskich warunkach nie trzeba koniecznie czyścić. Jeżeli optymalna ilość paneli fotowoltaicznych dla typowego gospodarstwa domowego wynosi 3 kW, wówczas konieczny będzie zakup około 10 paneli fotowoltaicznych. Cena modułów PV uzależniona jest od jakości i zastosowanych komponentów. Najdroższe zawierają monokrystaliczne ogniwa słoneczne, które uważane są za najbardziej efektywne, a ich sprawność wynosi od 18 do 20%. Na cenę paneli fotowoltaicznych składa się:
- rodzaj i cena ogniw fotowoltaicznych,
- moc i wielkość fotowoltaiki,
- rodzaj instalacji,
- efektywność,
- okres gwarancyjny.
Jaka moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?
Podstawowym parametrem przy wyborze mocy instalacji fotowoltaicznej powinno być roczne zużycie energii przez potencjalnych inwestorów. Zużycie energii elektrycznej ustalane jest na podstawie rachunku za energię elektryczną. Podstawą jest średnioroczne zużycie energii w gospodarstwie domowym, a ogólną zasadą jest zsumowanie zużycia energii za poprzedni rok lub wzięcie pod uwagę rachunków za prąd za ostatnie sześć miesięcy lub ostatni kwartał. Jeśli wyrazi się swoje roczne zużycie energii w kWh, założyć można, że 1000 kWh odpowiada 1 kWp systemu fotowoltaicznego. Przy rocznym zużyciu energii w gospodarstwie domowym wynoszącym 4235 kWh potrzebny jest system fotowoltaiczny o mocy co najmniej 4,3 kWp. Biorąc pod uwagę fakt, że 20% nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej trzeba oddać dostawcy energii, rzeczywiste zapotrzebowanie powinno wynieść około 5,2 kWp.
Ile fotowoltaika produkuje energii?
Moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną pod wpływem światła. Im więcej światła dociera do powierzchni modułu, tym więcej jest generowanego prądu. Sprawność systemu zależy od ilości promieniowania słonecznego. Według danych IMGW średnie promieniowanie słoneczne w Polsce waha się od około 950 W/m2 do 1200 W/m2. Biorąc pod uwagę, że u naszych zachodnich sąsiadów są to wartości o 10% niższe, jest to całkiem niezły wynik. Dlatego system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp może generować od 900 KWh do 1200 KWh energii elektrycznej rocznie. Średnio 1 kWp równa się 1000 kWh rocznie.