Jak dużo energii zużywa pompa ciepła?
Pompy ciepła od kilku lat zyskują coraz większą popularność w sektorze energii odnawialnej. Stanowią one coraz bardziej integralną część inwestycji w innowacyjne systemy OZE zarówno w nowych, jak i zmodernizowanych budynkach.
Zużycie energii przez pompę ciepła
Pompy ciepła są urządzeniami energooszczędnymi. Oznacza to, że mogą wytworzyć odpowiednią ilość ciepła do ogrzania konkretnego obiektu i ciepłej wody. Ponieważ pompa ciepła może być zasilana energią słoneczną, koszty eksploatacji mogą być bezpłatne lub minimalne. Szacuje się, że w standradowym budynku pompa ciepła będzie potrzebować około 2000–3000 kWh rocznie, aby ogrzać 100 metrów kwadratowych powierzchni. Jest to wartość średnia i będzie się różnić w zależności od wielu zmiennych, w tym zewnętrznych warunków pogodowych i osobistych preferencji domowników. Ponadto roczne zużycie energii pompy ciepła do zaopatrzenia w ciepłą wodę wynosi około 1000 kWh.
Współczynniki COP i SCOP
Analizując pobór mocy pompy ciepła warto zwrócić uwagę na współczynnik COP, który pokazuje ile prądu zużywa pompa ciepła do ogrzania pomieszczenia i ciepłej wody w określonych warunkach. COP jest zwykle inny latem i zimą, dlatego obliczenia obowiązują w tylko w danej. Im wyższy COP, tym wyższa wydajność urządzenia. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz obniża koszty ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody. SCOP oznacza sezonowy współczynnik wydajności. Dzięki niemu można obliczyć ilość energii, jakiej pompa będzie potrzebować w określonym czasie, aby zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników. Jest to stosunek dostarczonej energii cieplnej do ilości zużytej energii elektrycznej.
Ile prądu pobiera pompa ciepła?
Ilość energii pobieranej przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, między innymi od standardu wykonania budynku. Im bardziej energooszczędny jest budynek, tym mniejsze będzie zużycie energii. Dlatego warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości materiały budowlane i izolację, a także dobrą wentylację. Termomodernizacja jest opcją dla istniejących budynków, a niektóre działania z nią związane są finansowane przez instytucje krajowe i unijne. Ogólnie rzecz biorąc, im niższe straty ciepła, tym mniejsze zużycie energii przez pompę. Na ostateczne zużycie energii i powiązane z tym koszty wpływa także wielkość gospodarstwa domowego i poziom zapotrzebowania na ciepłą wodę. Kolejnym czynnikiem jest pożądana temperatura pomieszczenia, która zapewnia użytkownikom odpowiedni komfort cieplny. Wyższa temperatura proporcjonalnie zwiększa zużycie energii. Ostatnim, ale bardzo ważnym parametrem jest właściwy dobór pompy ciepła, odpowiedniej do konkretnego systemu grzewczego.